Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro Hipnoterapie.ro
Hipnoterapia - o soluție inteligentă!

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Acțiunea Stresului asupra sistemului imunitar

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Sănătate
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
minola

Data înscrierii: 08/Aug/2007

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 6:09 pm    Titlul subiectului: Acțiunea Stresului asupra sistemului imunitar Răspunde cu citat (quote)

[b][color=darkred]Acțiunea Stresului asupra Sistemului Imunologic[/color]: [/b]

[u][b]Stresul [/b]deprimă [b]Sistemul Imunologic [/b]prin 4 mecanisme[/u]:
[b]1. Involuția Timusului. [/b]
Timusul este Academia Militară a Sistemului Imunologic ( așa cum precizează Institutul Național de Cercetare al KI-ului din Coreea de Sud). Aici cele mai performante 10% Limfocite sunt Specializate pentru a devenii Ofițerii Sistemului de Apărare (Limfocite T-Kiler, T-Marker și T-Helper). La apariția Stresului Interpretat Cronic ( de durată), are loc o diminuare a Numărului și Competenței acestor Limfocite de tip T, care la rândul lor Diminuează Capacitatea Operativă de Apărare a Sistemului Imunologic Limfocitar;
[b]2. Imunoupresie Cronică a Sistemului Imunologic [/b]provocată de Cantitățile mari de Cortizon Interior secretate de CorticoSuprarenale la Apariția Stresului Interpretat Cronic;
[b]3. Creșterea Numărului de Celule Anormale provocată de Dereglarea Întregului Sistem Hormonal[/b] indusă la rândul ei de Stresul Interpretat Cronic;
[b]4. Creșterea Numărului de Celule Anormale provocată de Perturbarea funcționării Codului Genetic [/b](în Procesul de Diviziune Celulară) de către Câmpul Electromagnetic al Inimii alterat la rândul lui de către Sentimentele de Supărare, Teamă, Frustrare și Ignorare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daria

Data înscrierii: 14/Oct/2007
Locație: Cluj

MesajTrimis: Lun Dec 10, 2007 1:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da...stresul este cauza majoritatii bolilor si din pacate avem parte de el din plin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
paulika

Data înscrierii: 22/Mai/2014
Locație: Radauti

MesajTrimis: Joi Mar 19, 2015 10:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum putem sa scapam de stresul asta? Sau nu se poate scapa?:)
Sus
fara iluzii

Data înscrierii: 26/Apr/2015
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 26, 2015 8:54 am    Titlul subiectului: Cum sa scapam de stres?! Răspunde cu citat (quote)

Oare stresul chiar exista?! Oare nu cumva ne-am schimbat noi optica modului de abordare a vietii de zi cu zi?! Cum sa scapi de ceva care deocamdata este doar un vector de imbogtire pentru unii si scuzemie pentru altii? Medicina in general si cea romaneasca in special trateaza efecte si nu cauze iar rezultatele sunt tot mai evidente, de la zi la zi. Pacat ca si psihoterapia a devenit un fel de religie! De foarte multe ori singurele rezultate concretizate dupa vizita la psiholog se refera doar la buget.
aditza11

Data înscrierii: 08/Apr/2014

MesajTrimis: Mie Mai 06, 2015 11:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu ai cum sa scapi de stres. Ne urmareste peste tot.
Sus
fara iluzii

Data înscrierii: 26/Apr/2015

MesajTrimis: Lun Mai 11, 2015 6:43 pm    Titlul subiectului: Cred ca noi avem o problema cu perceptia realitatilor Răspunde cu citat (quote)

Stres au si japonezii, englezii etc., insa parca la noi, la romani, efectul este altul. Poate ca ei inteleg si abordeaza altfel viata, poate ca nu exagereaza si nu dramatizeaza ca noi si, nu in ultimul rand, poate psihoterapeutii lor nu sunt rezultatul mediocritatii scolilor de psihoterapie transformate in afaceri de grup, in care formatorii sunt deformatori ai psihoterapiei. E plina lumea de psihoterapeuti si psihoterapeute. Din postacii inversunati gasesc pe cineva sa-mi demonstreze ca din 5-6 sedinte poate trata o simpla pareza?! Discutii lungi si inutile poti face si fara licenta in psihologie sau drept de libera practica.
rozalinda

Data înscrierii: 06/Mai/2014
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Mai 14, 2015 6:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stresul pana la urma ni-l creem noi prin gandurile noastre. Daca gandim negativ si nu luam deciziile corecte e normal sa ne stresam.Daca stai la un job cae nu iti place fara sa inveti ceva nou ca sa-ti maresti sansele de angajare si te plangi ca ai job stresant e normal sa fii stresat tot timpul. Depinde doar de noi!
Sus
ilarie30

Data înscrierii: 10/Iun/2014

MesajTrimis: Joi Aug 09, 2018 8:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stresul este extrem de nenorocit. Se poate ajunge pana acolo incat modifica si ADN - ul.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Sănătate Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum