Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro Hipnoterapie.ro
Hipnoterapia - o soluție inteligentă!

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Hipnoza

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Hipnoză / Hipnoterapie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
anna

Data înscrierii: 30/Iul/2008
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 30, 2008 10:58 am    Titlul subiectului: Hipnoza Răspunde cu citat (quote)

Buna. Numele meu este Anna , in urma cu 8 ani am descoperit ca am o problema ( un blocaj) am facut sedinte la mai multi pshiologi in total patru o perioada de 3 ani dar nu a dat rezultate in rezolvarea acestui blocaj am fost plasata de la un pshiolog la altu lucru care ma suparat foarte tare ....cred ca problema mea se poate rezolva foarte usor prin hipnoza doar ca nici un pshiolog la care am fost nu a reusit sa ma bage in transa.....doresc sa fac sedinte de hipnoza cine ma poate ajuta cu un nr de tel sau adresa unui hipnotizator bun care ma poate ajuta.Va multumesc [/list][/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
nadia

Data înscrierii: 08/Aug/2007

MesajTrimis: Dum Aug 03, 2008 7:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna Anna,

Dupa cum pui problema, tu arunci pisica in curtea ,,psihoterapeutului" fara sa te gandesti macar o secunda daca nu cumva problema este la tine. Afirmi cu mandrie ca ai fost deja la 4 psihologi si problema ta a ramas nerezolvata. Nu am inteles daca cei 4 sunt si hipnoterapeuti, caci daca sunt doar psihologi si nu au pregatire in hipnoza, atunci se explica de ce nu ai reusit sa intrii in transa.
S-ar putea ca problema sa se afle la tine si nu la cei la care apelezi sa te trateze. Si de fapt ai fost la cei 4 psihologi tocmai pentru a le demonstra cat de buna esti tu si cum nu reusesc ei sa ,,te bage in transa".

Trebuie sa stii ca in realitate ,,hipnoterapeutul doar creaza acel cadrul necesar in care fiecare traieste transa de care este capabil".
Un alt aspect deosebit de important este ca cercetarile au demonstrat ca exista o legatura directa intre hipnoza si inteligenta si imaginatie. Cu alte cuvinte capacitatea unei persoane de a intra in transa este direct proportionala cu coeficinetul sau de inteligenta si cu imaginatia. Persoanele care nu reusesc sa intre in transa sau au probleme majore in acest sens se regasesc printre oligofreni, cei cu probleme psihice serioase sau persoanele cu un coeficient redus de inteligenta. :(
A nu reusi sa intrii in transa nu este o virtute ci un handicap.

De aceea, eu nu cred ca este in favoarea ta sa te lauzi ,,ca nimeni nu reuseste sa te bage in transa", ci mai degraba sa te intrebi de ce nu reusesti sa intrii tu in transa, daca iti doresti cu adevarat acest lucru.
De ce oare altii reusesc cu acelasi hipnoterapeut si TU nu?
Iti este teama cumva sa te lasi hipnotizata? Iti este teama ca ai putea pierde controlul, ca ai putea sa spui in transa ceea ce nu doresti ?
Toate acestea se numesc rezistente si atunci cand exista ,,ne blocheaza intrarea in transa".
Clarifica toate acestea cu hipnoterapeutul tau, discuta deschis despre ele, roaga-l sa te ajute sa le elimini si daca vei face acest lucru vei descoperi ca sunt foarte multi hipnoterapeuti care vor reusi cu succes sa ,,te bage in transa" (sau mai bine spus vei reusi si tu ca multi altii sa traiesti o transa profunda).

Mult succes!.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Hipnoză / Hipnoterapie Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum