Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro Hipnoterapie.ro
Hipnoterapia - o soluție inteligentă!

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Oare exista o gena care ingrasa?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Diete / Nutriție
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
nadia

Data înscrierii: 08/Aug/2007

MesajTrimis: Joi Aug 09, 2007 9:50 am    Titlul subiectului: Oare exista o gena care ingrasa? Răspunde cu citat (quote)

[b]Oare exista o gena care ingrasa? [/b]

Unele persoane vorbesc despre o gena care ingrasa: “sunt gras pentru ca toti stramosii mei au fost grasi”. Genele sunt unice si s-a crezut o buna perioada de vreme ca genele ne controleaza destinul. Daca este adevarat ca primim ceea ce ne dau genele, indiferent ca ne place sau nu, atunci recent, [b]s-au facut studii care demostreaza ca conceptiile sau credintele sunt atat de puternice incat genele se modifica[/b]. Cu alte cuvinte, o gena, ca si o celula, este atat de inteligenta incat ,,stie” ca atunci cand nu poate schimba mediul inconjurator se schimba pe sine. Daca mediul este bogat in grasimi, glucoza (prea multa mancare), celulele si genele se transforma pentru a se adapta mediului. Pe de alta parte, daca este o dieta sanatoasa, cu activitate fizica adecvata, atunci acea gena si celula se vor adapta pentru a se integra in acel mediu. Astfel, conceptiile noastre sunt mult mai puternice decat s-a crezut vreodata. Asadar, prin hipnoterapie puteti modifica instructiunile genetice pentru a ajunge la greutatea voastra ideala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Th_

Data înscrierii: 31/Aug/2007

MesajTrimis: Vin Aug 31, 2007 8:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Studiile despre care vorbiti se refera la altceva (totusi as dori sa citati din acele studii sau sa ne dati o sursa unde sa ne informam). Am sa iau un exemplu. Eu cred ca sunt bolnav de X si incep sa medicamente mai puternice fara indicatia medicului; se intampla in acest caz ca parti din codul genetic sa se modifice. Ideea este ca nu credinta in sine proceduce modificari ci deciziile pe care le facem. Este o transformare indirecta si nu mereu sunt rezultate in aria aceasta (modificari importante in organism). Referindu-ne la abilitatea de vindecare, stie cineva mai multe despre UltraDepth™?
Sus
minola

MesajTrimis: Vin Aug 31, 2007 8:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La ce anume se refera studiile de mai sus?
Th_ - S-ar putea sa ai dreptate. Dar cum de esti tu asa sigura ca vindecarea se produce ca urmare a dozei mai mari de medicamente ci nu din cauza credintei? Deciziile le iei nu le faci. Probabil ai vrut sa spui altceva.
Lasi impresia ca stii ceva dar nu vrei sa ne spui. (deocamdata.)
Eu una sunt chiar curioasa sa vad care este opinia ta in legatura cu subiectul de mai sus si sa ne dezvalui ce este cu UltraDepth.
Sus
Valerius

MesajTrimis: Vin Aug 31, 2007 8:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum adica deciziile ne produc modificari in organism?
De unde ai mai scos-o si pe asta? hai ca e prea de tot. :o
Sus
rozalinda

Data înscrierii: 06/Mai/2014
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Noi 08, 2018 8:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Gena care ingrasa se numeste alimentatia nesanatoasa. Daca mancam burgeri si nu facem miscare vom risca sa ne trezim cu tot felul de probleme de sanatate nu doar cu obezitate. De la obezitate apar foarte multe nenorociri care ne pot dauna foarte mult organismului nostru.
Deci in concluze, mai mult sport si o alimentatie cat mai sanatoasa. Vom evita neplaceri din cele mai nasoale ca diabet, hipertensiune, artroze la genunchi, probleme cu colonul, si alte nepalceri de acest gen.
Sus
ilarie30

Data înscrierii: 10/Iun/2014
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 14, 2018 11:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate ca exista o gen, dar important e sa nu se declanseze obezitatea.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Diete / Nutriție Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum