Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro Hipnoterapie.ro
Hipnoterapia - o soluție inteligentă!

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Vizualizarea tulbura starea de "bine" in si dupa m

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Discuții la o cafea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
valāhaka

Data înscrierii: 13/Feb/2008
Locație: undeva in Romania

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 12:41 pm    Titlul subiectului: Vizualizarea tulbura starea de "bine" in si dupa m Răspunde cu citat (quote)

"Cred sincer ca din ce in ce mai multe persoane se indreapta spre meditatie,intrucat este o stare naturala a fiintei. "

Multi se indreapta dar citi reusesc sa faca abstractie de gandurile , zgomotele cotidianului?Cita liniste poate avea un om care vrea sa se detaseze de toate?

Stiu, sunt metode pentru "uciderea" mintii prin respiratia strict pe gura.Intamplator am reusit de trei ori in doi ani de zile sa intru cu adevarat in starea aceea de fericire pura.Nu stiu ce anume m-a ajutat sau ma ajută de fiecare data cand reusesc dar ceea ce am trait sau traiesc a fost si este inaltator. Intoarcerea nu este dificila. Mirarea celor cu care mai discut uneori despre asta (poate si a mea) a fost vis-a-vis de luciditatea cu care am "privit" si retrait tot ceea se derulase in timpul meditatiei.

Ati reusit vreodata sa treceti catre "un dincolo" - indiferent ca e trecut sau prezent si sa priviti cu detasare evenimentele, imaginile ce se deruleaza prin fata ochilor mintii iar atunci cind realizati ca nu mai primiti informatii sa luati singuri hotararea retragerii din acea stare, din acel "dincolo" intr-o stare in nici un caz de somn ci de perfecta constienta?

Uneori, vizualizarea unor anumite imagini (posibil insotite si de
sunete) poate genera o periodica stare de soc psihic (chiar si fizic este resimtit totul) pina la reconstituirea (pentru anumite persoane e posibil) aproape in detaliu, a acestora.

Poate fi evitata vizualizarea in timpul meditatiei? Ce faci daca aproape mereu se declanseaza? O poti stopa in vreun fel?
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shakthyi

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Joi Feb 14, 2008 4:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In kazurile in care apar imagini negative,fiecare efort depus in skopul de a le stopa,contribuie practic,la mentinerea lor in mintea noastra.sa opunem rezistenta nu pare o solutie.cu cat vom cauta konstient sau inconstient un mod de a le elimina,cu atat le vom atrage mai mult.

totusi,ele pot fi treptat inlocuite cu unele pozitive.(asa-numita vizualizare kreativa este folosita in prezent cu rezultate foarte bune).

Tehnici:
"Vizualizarea Creativa" / Shakthi Gawain / Meteor Press
Sus
valāhaka

Data înscrierii: 13/Feb/2008
Locație: undeva in Romania

MesajTrimis: Vin Feb 15, 2008 1:26 pm    Titlul subiectului: Intr-adevar... Răspunde cu citat (quote)

"In kazurile in care apar imagini negative,fiecare efort depus in skopul de a le stopa,contribuie practic,la mentinerea lor in mintea noastra.sa opunem rezistenta nu pare o solutie.cu cat vom cauta konstient sau inconstient un mod de a le elimina,cu atat le vom atrage mai mult.

totusi,ele pot fi treptat inlocuite cu unele pozitive.(asa-numita vizualizare kreativa este folosita in prezent cu rezultate foarte bune).

Tehnici:
"Vizualizarea Creativa" / Shakthi Gawain / Meteor Press"

Poate nu inteleg eu dar se pare ca se ajunge la o oarecare denaturare a firescului.
Cum poti transforma "realul"?

Nu cumva ajungi la fuga de realitate? E doar o intrebare pe care mi-am pus-o de multe ori cind incercam sa evit derularea completa a acelor imagini care ma faceau sa ma simt rau si fizic si psihic.

Cred ca e o etapa pe care trebuie sa o parcurgi pina cind reusesti sa descifrezi cauzele, sa iti analizezi trairile din acele momente.Mult mai tarziu ajungi sa inlocuiesti imaginile socante(nu neaparat negative) cu altele.Dar cred ca e bine sa le inlocuiesti tot cu imagini din propria realitate indiferent de clipele desfasurarii lor.

Sufletul are nevoie sa clarifice toate amanuntele vietii ca sa poata cerne ceea ce e util si ceea ce nu e in evolutia sa. Deci, cred ca daca am inlocui realitatea individuala cu realitatea universala nu am rezolva nimic. Ce parere aveti?

Voi citi si cartea dar as prefera sa discutam liber(daca e posibil), din experientele proprii nu dupa ceea ce au descoperit,trait, analizat deja altii. Este un domeniu(de fapt singurul) in care suntem liberi sa nu mai luam , imprumutam citate din carti.Putem desfasura o actiune de pionerat din care, prin propriile experiente ne putem alatura celor care construiesc cu migala baza de informatii a acestui aspect al vietii.

In timpul vizualizarilor, de fiecare data traiesc, vad, simt altceva si incerc sa traduc pas cu pas(uneori in luni de zile) acele perceptii. Am facut tot posibilul si cred ca am reusit sa separ vizualizarile influentate de factori exteriori( lumini de afara, lumini din interiorul incaperii, sunete exterioare) si sa folosesc in decodare doar ceea ce apartine strict situatiilor derulate in timpul acelei vizualizari, acelei meditatii.

Intr-adevar, e imposibil de stopat declansarea imaginilor daca asa e "scris" sa se intample in acel moment iar opunerea nu face decat sa distruga intreaga alcatuire ce duce la intrarea in meditatie.
(De multe ori renunt desi ramin cu impresia ca "am incalcat " un cod al bunelor maniere... )

Nu sunt doct si nu ma voi exprima in termeni luati din carti, termeni "tehnici", dar experienta directa o pot descrie oricand. Sau poate ca ar fi mai bine sa evit sa prezint desfarurarea unor momente de profunda intimitate.
shakthyi

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Sâm Feb 16, 2008 6:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

"Poate nu inteleg eu dar se pare ca se ajunge la o oarecare denaturare a firescului.
Cum poti transforma "realul"?

In ce ar konsta aceasta "denaturare a firescului"?Realul este ceea ce noi acceptam ca fiind real.daca acceptam ca imaginile socante sau negative ne reprezinta cu adevarat,ne vom identifica pe deplin cu ele.(se imprima praktic in fiecare celula).

De ce ar fi Realul imposibil de transformat?
Realitatea nu este statica,ci in kontinua transformare.
De ce am opune rezistenta la skimbare?
suntem fiinte programabile.

In plus,faptul ca intelegi si aplici o tehnica (descrisa intr-o carte sau invatata la un curs) nu determina in mod automat ca experienta traita in urma acesteia sa fie aceeasi cu a altor persoane carora tehnica respectiva le-a fost explicata in exact acelasi mod.
Daca intentia este sa experimentam strict prin "interiorul propriu",exista libertate.
Kartea nu este sub nicio forma obligatorie,insa este interesanta.
Sus
Greatguess

Data înscrierii: 15/Mai/2017

MesajTrimis: Lun Mai 15, 2017 7:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

This content teaches us many things. It is a very good knowledge and a new knowledge for me.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Discuții la o cafea Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum