Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro Hipnoterapie.ro
Hipnoterapia - o soluție inteligentă!

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Mentinerea greutatii tine de Psihic

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Diete / Nutriție
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
minola

Data înscrierii: 08/Aug/2007

MesajTrimis: Mie Aug 08, 2007 6:43 pm    Titlul subiectului: Mentinerea greutatii tine de Psihic Răspunde cu citat (quote)

[b][color=darkblue]Credintele si convingerile noastre ne influenteaza metabolismul[/color].[/b]

Re-educarea mintii inconstiente si crearea obiceiurilor de a te raporta si de a te simti bine atunci când faci alegeri alimentare sanatoase, transforma pierderea in greutate si mentinerea greutatii ideale intr-un obicei automat, natural si lipsit de efort.
Credinte precum: “Doar ma uit la mancare si ma ingras”, “Daca mananc inghetata, este ca si cum mi-as fi lipit-o de sold” sau “Daca trec vreodata pe langa bufetul cu deserturi, acestea se lipsesc de posteriorul meu precum magnetii.” sunt de fapt ,,metafore” fixate in subconstient care ne influenteaza functionarea organismului. Cu siguranta ca ati auzit alte persoane spunand: “Pot sa mananc orice si nu ma ingras deloc”. Si chiar au o greutate constanta. Pentru ca ,,metaforele” pe care le folosim sunt de fapt mesaje puternice catre mintea-corpului, fara sa fim constienti de asta.
S-au facut numeroase studii privind acest fenomen, in care s-a descoperit ca acei oameni care sunt convinsi, care cred “Pot sa mananc orice si nu ma ingras deloc”, si-au permis sa manance orice, s-au infruptat, corpul lor a facut totul pentru ca ei sa nu se ingrase, metabolismul lor a crescut, motilitatea intestinelor, a digestiei si a eliminarii a sporit, au transpirat mai mult, corpul lor a facut totul pentru a indeplini acea sugestie “Pot sa mananc orice si nu ma ingras deloc”.
De asemenea au avut un sentiment de implinire mult mai repede decat celalalt grup care au spus “Doar ma uit la mancare si ma ingras”; li s-a aratat mancare, dar nu li s-a permis sa o manance, iar acest grup chiar a dat semne precum corpul straduindu-se sa-si mentina greutatea, au transpirat mult mai putin, urina lor a devenit mai concentrata, motilitatea prin intestinele lor a scazut, corpul lor a intrat intr-o stare de metabolism lent pentru a indeplini acea sugestie cum ca privind mancare ii face sa se ingrase. Acesta este un simplu exemplu care ne arata cum credintele si convingerile noastre ne influenteaza metabolismul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tonks

Data înscrierii: 09/Aug/2007

MesajTrimis: Joi Aug 09, 2007 10:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mda, adevaru e ca si io am convingerea bine insurubata ca orice maninc pun pe mine...
Sus
claudia

Data înscrierii: 08/Sep/2007

MesajTrimis: Sâm Sep 29, 2007 7:51 am    Titlul subiectului: convingerile ne influenteaza organismul Răspunde cu citat (quote)

e adevarat ca convingerile noastre au efect asupra organismului nostru.Eram foarte slaba si ma "chinuiam" efectiv sa pun ceva kilograme pe mine, si nu reuseam nici cum.Am fost la medic care mi-a dat niste medicamente, vitamine pt a ma ingrasa.Si am inceput sa mananc si sa cred ca intradevar ma pot ingrasa...si a asa a si fost, insa medicamentele nici nu le-am luat.
Sus
ilarie30

Data înscrierii: 10/Iun/2014
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 01, 2016 1:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intr-adevar si psihicul are un rol important, dar trebuie sa avem grija si la alimentatia de zi cu zi. Degeaba ne dorim enorm sa slabim daca nu facem ceva in acest sens.
Sus
Greatguess

Data înscrierii: 15/Mai/2017

MesajTrimis: Lun Mai 15, 2017 7:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

After reading all the content. It is a story I like and very impressed. Because it is a very good knowledge.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Diete / Nutriție Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum