Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro Hipnoterapie.ro
Hipnoterapia - o soluție inteligentă!

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Intrebare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Întrebări & Răspunsuri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
daria

Data înscrierii: 14/Oct/2007
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mar Oct 30, 2007 1:47 pm    Titlul subiectului: Intrebare Răspunde cu citat (quote)

credeti ca daca o persoana de 20 de ani care banuieste ca in copilarie adica la 3-4 ani a avut parte de un eneniment traumatizant pe care datorita varstei sau socului nu si-l mai aminteste si-l poate aminti prin hipnoza?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
nadia

Data înscrierii: 08/Aug/2007

MesajTrimis: Mie Oct 31, 2007 6:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu siguranta ca prin intermediul hipnozei putem accesa memoria permanenta - acea partea a memoriei care se regaseste in subconstient si care cuprinde toate experientele noastre de viata (sunete, imagini, emotii, etc) inca din perioada intrauterina.
Unele experimente au aratat ca ,,memoria incepe sa adune informatii" de la varsta de 3 luni dupa conceptie. Deci, chiar cu mult inainte sa ne nastem.

Acum, ramane de vazut ce inseamna ,,ca banuieste" ca ar fi avut un experiment traumatizant. Prin hipnoza, s-ar putea sa descopere ca doar banuieste... si sa nu fie nimic real sau ar putea descoperi care este acel eveniment pe care nu il poate aduce la nivel constient. :wink:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daria

MesajTrimis: Joi Noi 01, 2007 8:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc mult nadia chiar asteptam cu nerabdare raspunsurile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
wild_wind

Data înscrierii: 23/Noi/2007

MesajTrimis: Vin Noi 23, 2007 11:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din cate stiu eu, prin hipnoza se poate descoperi doar ceea ce s-a intamplat in trecut. Daca acel lucru s-a petrecut in mod sigur va iesi la iveala. Ceea ce se poate intampla dupa sedinta de hipnoza este ca hipnotizatorul sa-ti stearga faptul ca ti-ai amintit despre acel eveniment pentru a te pregati pentru el cu adevarat. Cand vei fi pregatit il va lasa sa curga normal si cand vei iesi din transa isi va aminti. Nimic rau nu se poate intampla in timpul hipnozei. De obicei cand se intampla, insa, ceva urat in copilarie, iar persoana respectiva "sterge" acel eveniment, in mod sigur nu va trai cu impresia ca ceva rau chiar s-a intamplat. De obicei, cand vrea sa uite, chiar uita si doar la o sedinta de terapie va iesi la iveala acea trauma.
Sus
daria

MesajTrimis: Mar Dec 18, 2007 7:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si nu conteaza cat de "in trecut" s-a petrecut ?Se poate aduce experienta respectiva la nivel constiient indiferent de varsta la care s-a petrecut?
Sus
nadia

MesajTrimis: Joi Dec 20, 2007 8:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK. aveti dreptate. subscriu si eu la parerile voastre. :P
Sus
Valerius

MesajTrimis: Joi Apr 10, 2008 6:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Prin hipnoza poti face regresie in vietile anterioare.
Prin cartile de specialitate se spune ca unele persoane si-au vazut chiar momentul decesului din ultima viata traita inainte de cea prezenta. Sau ca au elucidat crime petrecute in alte epoci si ale caror victime sau martori au fost.
Asadar, cat de "in trecut" sa fie ca sa nu ti-l poti aminti?
Practic, se pare ca nu exista asa ceva.
Evident, cu conditia sa si vrei sa iti aduci aminte.
Sus
szaby_n

Data înscrierii: 15/Apr/2011
Locație: Military

MesajTrimis: Vin Apr 22, 2011 1:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

[quote="Valerius"]Prin hipnoza poti face regresie in vietile anterioare.
Prin cartile de specialitate se spune ca unele persoane si-au vazut chiar momentul decesului din ultima viata traita inainte de cea prezenta. Sau ca au elucidat crime petrecute in alte epoci si ale caror victime sau martori au fost.
Asadar, cat de "in trecut" sa fie ca sa nu ti-l poti aminti?
Practic, se pare ca nu exista asa ceva.
Evident, cu conditia sa si vrei sa iti aduci aminte.[/quote]

Dar de unde poti stii ca nu iti imaginezi viata anterioara?Daca eu in esenta mea vreau sa cred ca am fost Robin Hood cum pot sa fac distinctia intre o amintire falsa si una reala?
Sus
angelmarc999

Data înscrierii: 21/Noi/2012
Locație: SLATINA

MesajTrimis: Mie Noi 21, 2012 9:04 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu cum sa incep ca as dori sa va spun multe .Am avut multe probleme de sanatate(anxietate), stari de panica, sociale , , finante deficitatre, etc .Am facut si eu o terapie prin telefon si email cu o doamna terapeut,, Terapia se face pentru curatarea sufletului , si reconectarea la tine insati, se face curatarea cauzelor care nu te lasa sa-ti rezolvi problemele.Se face 4 saptamani si costa 150 lei.Am primit energie, metode vre-o 15, am avut de citit , de meditat , de iertat , si m-am eliberat de tot raul,Am inceput sa devin linistita clara , si au inceput sa mi se rezolve multe dorinte, la care nici nu ma asteptam.Nu am stiut ca exista asemenea terapii care ajuta omul dar sunt ff multumita. Incercati si voi ca e buna pentru multe probleme in afara de caz de operatie, e perfecta pentru sanatate, servici, casatorie, casa , sot etc.Scrieti-mi pe mes la :angelmarc999, sa va dau adresa terapeutei daca doriti sa faceti si voi dar sa-mi specificati ca de pe acest site a-ti gasit sa stiu sa raspund..Sa fiti sanatosi si sa va ajute Dumnezeu in toate.Angela
Sus
hipnozagalati

Data înscrierii: 21/Aug/2015

MesajTrimis: Vin Aug 21, 2015 9:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Majoritatea problemelor pe care le avem ca adulti au o radacina in copilaria noastra, si chiar in perioada intra-uterina, si prin hipnoza se pot accesa aceste amintiri, amintirile sunt clare si vii, parca ai fi acolo
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Hipnoterapie.ro -> Întrebări & Răspunsuri Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum